• Temat e mbuluara

 • Studim mbi turshi

 • Respektimi

  Thank you Cliffano Subagio për ndihmën tuaj ...
  Ju detyrohem madh kohë.
  Website optimizuar për Firefox / krom.


 • Creative Commons License
  Kjo punë është e licencuar sipas një Creative Commons License.
 • 1. Korrik 2009, 2:20 pm
  Brioches Gouter brumë:
  nga admin
  lënë një koment
 • Artikull i rastit posts

  random image
  Galetë e shkurtër & pllaka: kombinim i mirë!


  random image
  Machine ëmbëlsira
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading ... Loading ...
  14 shikime

  Bi-kulaç mënyrë Cuite bajame briosh


  Brioche Bi-Cuite façon Croissant aux Amandes -

  Në baladë "e ri të jetës në një kulaç" ju e dini të bukës dhe i thekur veshur me një shumëllojshmëri të toppings, cake humbi në vezë dhe qumësht dhe rikthehet në pan keni ... por e di se mund të ringjallin cake një të re për të veshur si fatin e hënë e re e një veshje të almonds dhe aromatik bazë?
  pjekje Me Julia (BWJ) Brioche Bi-Cuite façon Croissant aux Amandes - , Dorie Greenspan shkruan se ky shndërrim - imagjinuar në bazë për të shmangur humbjen e vjetër pak brioche - ishte aq i suksesshëm se shumë bakers filluan të prodhojnë një tepricë të brioches frigorifer vetëm me qëllim për të transformuar ato në brioches almonds.
  Kjo është ajo që Nancy Silverton, autorin e origjinale e duke shtuar BWJ recetë për më shumë delikatesë e tharë në qershi brioche brumë.
  Disa muaj më parë, unë tashmë kishte testuar këtë recetë kryesisht për riciklimin një brioche harruar (vetëm arriti!) Por kishte mundësi të përfaqësuara se unë e përmend atë të thonë se ajo është e rrallë se e buns janë "eshtra të vjetra", me fëmijët rreth jush!
  Kjo u pa llogaritur BBA sfida nëpër të cilin unë mund të përgatitet më brioches që u desh për të mbushur stomachs uritur!
  Edhe pa qenë tifoz tonë bajame rritje shumë të pasur dhe shumë i ëmbël, I liked brioche këtë version më i freskët dhe deliciously refreshed nga aromë delikate e oranges. I shoqëruar nga një çaj të mirë dhe një e lë të kuptohet krem whipped, kjo është një shije e përkryer!

  Brioche Bi-Cuite façon Croissant aux Amandes - (Për një pesëmbëdhjetë këste)

  për të shurupit të portokall

  • 300g sheqer
  • 240ml ujë
  • 120ml lëng portokalli i freskët
  • 1 karafil e vanilje incised dhe scraped

  krem për bajame

  • 60g gjalpë e butë (apo margarinë)
  • 125g bajame paste
  • Bajame pluhur 30g
  • 1 veze
  • 35g miell
  • qs bajame ekstrakt

  Përgatitja e shurupit me ngjyrë portokalli

  Brioche Bi-Cuite façon Croissant aux Amandes -

  Hidh e sheqer, ujë dhe lëng portokalli të mëdha në një tigan, shtoni vanilje Bean scraped vanilje dhe fasulet. Vendi të ngrohjes dhe të mesme për të sjellë një çiban, nxitje deri sheqerit është tërësisht e shpërbërë.
  Vlim e shurupit për 1 min dhe pastaj cool dhomë të temperaturës. Hiqeni para se të përdorni Bean vanilje.

  Ju mund të shurupitpërgatitur paraprakisht oranges: ai do të mbajë një javë, për të mbuluar në frigorifer.

  Përgatitja e bajame krem

  Brioche Bi-Cuite façon Croissant aux Amandes -
  Puna në gjalpë krem me një lugë druri, një mikser elektrik ose robot me fletë. Shto crumbled bajame paste dhe bajame pluhur dhe rrahin deri në miksturë homogjene dhe është i butë.
  Shto një vezë në një kohë, përzierjen edhe pas çdo shtesë për të përfshirë plotësisht.
  Shtoni miellin, përzierje për 1 ose 2 min dhe më pas të inkorporojë të bajame ekstrakt.

  Bajame e krem mund të bëhet deri në 3 ditë paraprakisht dhe mbahen edhe përfundoi në frigorifer.

  Ngroh paraprakisht përvëlim th. 5-6 (160 ° C). Përgatitja e një pjekje rreshtuan me fletë pergamene letër për gatim dhe një tjetër me një rrjet për të vendosur mbi të thahet e brioche feta.

  Pritini e brioche në feta 1 deri në 2 cm e gjerë dhe prerë kore në sipërfaqe në mënyrë që ajo është e sheshtë.
  Hidh e shurup portokalli në një tas ose një pjatë e thellë strofkë mjaft një nga një dhe pastaj e qullem feta brioche kthese në mënyrë që ata janë të ngjyhet të gjitha palët. Vendi i ngjyhet feta si në rrjetin vendosen në pjekje fletëve të thahet dhe heqjen e shurupit të tepërta.

  Pasi të gjitha feta ngjyhet, përhapjen e krem i hollë almonds në shtresa (duke filluar me pjesën e parë) në sipërfaqe dhe edges porotë dhe pastaj në pjekje fletë. Shtrydh pak slivered almonds dhe pastaj të bëjë të njëjtën gjë me të gjitha feta brioche.

  Piqem përvëlim dhe 20 deri në 25 min ose në kohën se bajame krem ka një ngjyrë të artë me ngjyrë kafe. Cool në raft. Sasi e vogël me krem ëmbëlsirash dhe para se të shërbente si shoqërojë here trasha salcë e bardhë ose karamel.

  Burimi: Përshtatur nga pjekje Me Julia: Bazuar në PBS Seria Hosted by Julia Child Brioche Bi-Cuite façon Croissant aux Amandes - nga Dorie Greenspan

  Imprimer ce Post Print This Post

  Copyright © 2009 admin

  Ju mund të


  La Brioche e borgjez - BBA # 4

  Croquets bajame

  La Brioche Sweet Love mami ...
  28 qershor 2009, 2:14 pm
  Trim Bakers ëmbël paste:
  nga admin
  lënë një koment
 • Artikull i rastit posts

  random image
  Bukë Tunisiens


  random image
  Pain qipriot Eliota
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading ... Loading ...
  3 shikime

  DBers: Bakewell Tarts Griottes-raven


  DBers: Tartelettes Bakewell Griottes-Rhubarbe -

  Ambrosia and Nectar . I qershorit e guximshme Bakers' u prit nga Sfida e Jasmine rrëfimet e një kardamom droguar dhe Annemarie e Ambrosia dhe nektar. Ata zgjodhën një Traditional (UK) i thartë Bakewell er ... ... buding se ishte frymëzuar nga një histori të pasur pjekje që datojnë që nga 1800 e në Angli.

  DBers Zot, e di unë jam një ditë vonë qershor por nuk ishte e bukur për mua muaj time mom sidomos kur ishte në spital. Unë kisha aq shumë ide që erdhi në mendjen time, kur Unë të parë këtë muaj zbuluan sfidë (sfidë awesome, thank you dhe Annemarie Jasmine) por pastaj nuk e ndjeja shumë të dekurajohen dhe unë menduar edhe unë do ta bëjë atë. Por të enjten e kaluar, kam kuptuar se unë kam disa qershi dhe disa raven tim në frigorifer dhe se ata të dy do të bëjë një delicious jam dhe unë tashmë e dinte se të dyja janë të përkryer me fruta almonds. Jam bërë të enjten, dhe frangipane dregëz bërë të premten, të shtunën tarts ngrën dhe disa të ruhet shooted today!
  So here are my Bakewell tarts dhe kafshoj: kemi dashur ta!

  Me zbulimin e re e guximshme Bakers sfidë, unë kam qenë veçanërisht i kënaqur. Unë e zbuluan Bakewell thekshëm pothuajse një vit më parë shëtitës ndërsa në anën e flet anglisht dhe faqet blogs dhe unë rënë në dashuri me këtë është një klasik i thekshëm i ëmbëlsira franceze. Një bazë e ëmbël brumë, nga jam dhe mjedër bajame krem, Bakewell e athët është një bazë dhe crunchy kondensuar, i ëmbël dhe i thekshëm ... në të shkurtër, çdo gjë që I love.
  Për muajin qershor, misioni i krisur Bakers ishte që të arrihet një Bakewell thartë me shifrat e para të vendosura dhe të athët frangipane (e cila teknikisht është një bajame mazë), e ne jemi të zgjedhur është dhënë nga jam mbush me aromë të mirë ( Zgjedhja në shtëpi ose jo) dhe forma: të mëdha apo byrek tarts.
  Edhe pse idetë rreth variantë të kësaj ëmbëlsire jostled kanë në kokë (unë mendoj se veçanërisht në një bllokim apple karamel ose i zi), koha dhe motivimi për mua, pavarësisht dështuar mua dhe unë prandaj u kthye drejt shoqatë sigurisht shumë origjinale (siç është tashmë e një I kishte zgjedhur për final sfidë DBers) por u desh të meritave të jenë të njohur dhe për këtë arsye nuk veçanërisht habitur që përbërësit e mi ishin në frigorifer.
  Për idetë e variantë të gjitha më i thekshëm Bakewell origjinale dhe e shijshme, të shkojë të marrë një shëtitje në këtu!

  DBers: Tartelettes Bakewell Griottes-Rhubarbe - (për një tokë e pasur prej 23 cm ose 14 gjurmët e gishtrinjve gjurmët e gishtave tarts & 6 muffins)

  vanilje për paste e ëmbël

  • 225g miell T55
  • 30g sheqer
  • 1 / 2 cc e kripë
  • 110g ftohtë gjalpë (ose margarinë)
  • 2 vezë yolks
  • 1/2cc ose vanilje pluhur ekstrakt vanilje (ose bajame)
  • ujë të ftohtë qs

  qershi për punë të thjeshtë raven

  • 200g pitted qershi
  • 150g raven copa-copa
  • 50g sheqer
  • 50g mjaltë
  • 1.-2. Cs de Crème de Cassis

  për frangipane

  • 125g gjalpë e butë (apo margarinë)
  • 125g krem ëmbëlsirash
  • 3 vezë
  • qs bajame ekstrakt në shije
  • 125g bajame pluhur
  • 30g miell
  • Ornament: slivered almonds, krem ëmbëlsirash

  Përgatitja e ëmbël paste vanilje

  Në një amfiteatër i madh, përzierje e miellit me sheqer dhe kripe. Shto gjalpë e ftohtë në copa të vogla ose integruar (rëndomtë nevrikos vrima) dhe atë sa më shpejt të inkorporojë fingertips deri me formimin e një rërë pa cilësi.
  Vezë e rrahur me yolks e zgjedhur mbush me aromë të mirë, pour mbi paste përziej me dorë dhe pa shumë punë e brumë: Add ujit si dhe kur ka nevojë për të formuar një gur i çmuar artificial e cila është mbajtur dhe pak i pavendosur.
  Forma një top, shtrydhje e saj në një disk të trasha dhe të mbulojë me mbështetjen film. Vendoseni në frigorifer për së paku 30 min.

  Përgatitja e qershia-raven bllokim mjaltë

  DBers: Tartelettes Bakewell Griottes-Rhubarbe -

  Vendi gjithë përbërësit në një tigan me palët e lartë dhe le marinoj 20 minuta.
  Vendi të mesme, të lartë ngrohjes nxitje vazhdimisht deri sheqerit është tërësisht e shpërbërë dhe një çiban të vogla. Reduktimi i ngrohjes dhe le confire 25 deri në 30 minuta zbuluar.
  Transfer përmbajtjen në një teatër i hapur dhe i freskët.
  Shënim: recetë ofron jam mjaft i madh për një gjë e lehtë. Nëse ju tarts, ajo do të mbetet për t'u konsumuar shpejt (brenda 48h), por nëse duan të mbajnë më gjatë, në vend të nxehtë jam i sterilizuar jar.

  Përgatitja e bajame krem (frangipane)

  Puna e buta gjalpë, prerë në copa të vogla në një tas ose një tas me një lugë druri apo fletë e robot për të dhënë atë strukturë pëlhure pomadë. Shto krem ëmbëlsirash dhe mundi energjikisht deri miksturë Palisse dhe është i shkëlqyeshëm.
  Shto vezët një nga një, duke përfshirë edhe përzierjen dhe pas çdo Përveç: shtimin e vezëve shkakton një përçarje e para (si në chou pastë) por "gjizë" e para është shumë e normale.
  Shto bajame ekstrakt, llokoçis 30 sec dhe pastaj gradualisht të inkorporojë të bajame pluhur dhe miell, përzierjen, si për të marrë një krem të butë dhe i zbehtë për të parë të verdhë pak plisa.
  Ky krem mund të jenë të përgatitur paraprakisht, i mbajnë të mbuluara me një film ushqim cool.

  Kuvendi

  DBers: Tartelettes Bakewell Griottes-Rhubarbe -
  Sortit e ëmbël para disa minuta përpara se të bënte atë gjë e lehtë për t'i dhënë kohë për të lehtësuar (mbi e para është i ftohtë për një kohë të gjatë, më shumë kohë do të jetë i gjatë).

  Ngroh paraprakisht përvëlim th. 6-7 (200 ° C).

  Vendi i lehtë në një brumë mielli punë. Panine e okllai me një trashësi prej 0.5 cm dhe gjithmonë në qendër të përhapjes dhe periferia.
  Për një gjë e lehtë 23 cm, përhapjen e saj në një disk e të paktën 5 cm më i gjatë se e madhësisë së myk. Për tarts, përzë raunde me një diametër më të madh mussels zgjedhur (tarts ose muffins). Transferimi i qëlloj në (a) humus (s), heqjen e tepërt brumë dhe pastaj zhvillohen në frigorifer për 15 min.

  Vetëm përpara vënien e brumos dhe u përhap pak bllokim në pjesën e poshtme (sasia varet nga shijen e secilit). Cover me krem bajame deri në 1 mm nga buzë duke u siguruar për të mbajtur një sipërfaqe të rregullt dhe pastaj piqem cook 30-40 minuta për një rrëmujë e madhe dhe 20-25 minuta për mini-tarts.
  Pesë minuta para fundit të gatim, shtoni disa feta almonds mbi të pies gatim dhe të përfundojë e byrek është i gatuar në pikën kur është brumë të artë mbi të gjithë sipërfaqen e saj dhe bajame krem ka një ngjyrë të artë me ngjyrë kafe me një shoh pak poroz.

  Lejoni të freskët para unmould shije dhe e shoqëruar nga crème fraiche apo whipped, krem albanaise ose një top e akull.

  Imprimer ce Post Print This Post

  Copyright © 2009 admin

  Ju mund të


  Perfect Pearl të raven djegëse

  Fshatar & Tarts Fisheries Myrtilles crispy

  DBers: Lavash krisur - Armenian Lavash i krisur
  26 qershor 2009, 2:09 pm
  Brioches brumë i Bukë Baker e shegert Viennoiseries Yeastspotting:
  nga admin
  lënë një koment
 • Artikull i rastit posts

  random image
  Çokollatë tulips


  random image
  Fshatar bukë me patate
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading ... Loading ...
  22 shikime

  La Brioche e borgjez - BBA # 4


  La Brioche du Bourgeois - BBA#4 -
  Sipas teorinë e P. Reinhart raportuar në librin e tij i Bukë Baker e shegert (BBA), në qoftë se famshme kuotë gabimisht atribuohet të Mbretëreshës Marie-Antoinette: "Ata nuk kanë bukë për të ngrënë tortë" janë gjithashtu nën version tortë "në vend të" tortës "sepse është e para-revolucionare 2 kategori viennoiseries ishin të pranishëm në bakeries: ato të pasura me gjalpë e rezervuara për" haves "dhe e rezervuar për më të zakonshme në "njerëzit".
  Në librin e tij, P. Reinhart ofron përveç të pasurve (88% e gjalpë!) Dhe të varfërit (25%) një tjetër kategori e brioche midis dy (50% gjalpë), të cilat logjikisht që ai e quajti Mesme klasë dhe se është bërë zgjedhja e mia.
  I testuar këtë recetë 3 herë me ushqime të ndryshme dhe dy metodologjive siç shpjegohet më poshtë: kjo është një e mirë edhe pse pak i ëmbël brioche por unë duhet të rrëfej se - ndërsa unë jam asgjë por shovinist - time shijeve të çojë mua Française veten e tyre pa kushte të të vogla versionin e një bukëpjekës që çdo gjë ka shkuar për të.
  Unë shpresoj se unë nuk do të meritojnë që të shkurtojë kreu ...!

  La Brioche du Bourgeois - BBA#4 - (2 brioches standarde)

  për maja-leavened

  • 70g miell T45 (ose 65g e T65)
  • 2 cc e çastit thatë maja
  • 120ml qumësht i ngrohtë ose i butë

  për brumë

  • 5 vezë (250g)
  • T45 miell 430g (ose 400g e T65)
  • 30g sheqer
  • 9g e kripë
  • 230g gjalpë e butë
  • 1 vezë për pamje e jashtme mashtruese

  Përgatitja e maja-maja

  Në një tas të vogël ose të tas të robot, përzierje e miellit me maja, pastaj shtoni qumështin dhe deri në një lëvizje të butë dhe të qetë paste. Cover me film dhe e lë në dorë të eksitohet ushqimore për 30 deri në 45 min: maja e thartim duhet të jetë i plotë bubbles dhe janë rritur në volumin.

  Përgatitja e tul

  Vezë e rrahur vrazhdë dhe mishërojnë të maja-maja dhe lëvizje për të marrë një përgatitje homogjene (nëse keni punë me një robot, përdorimin e pune). Nëse ju zë në MAP, transferimi i tij në rezervuari.

  Në një tas ose një amfiteatër, përzierje e miellit me sheqer dhe kripë dhe pour se në tas ose rezervuari përmbajnë thartim maja vezë. Mix për 2 deri 3 min ose koha që të gjithë përbërësit e kombinuar edhe janë dhe hydrated.

  Shënim: Tradicionalisht, brioche para duhet të jenë në gjatësinë kneaded - të paktën 15 deri në 20 minuta nga 30 deri në 40 robot me dorë - parë pa yndyrë për të lejuar për të formuar gluten dhe rriten dhe pastaj pas shtimin e gjalpë në mënyrë që ajo është plotësisht e inkorporuar dhe brumë elastik bëhet mjaft.
  Këtu, P. Reinhart përdor një vend të veçantë sepse është përmbajtjes për të lejuar të brumë tjetër 5 minuta para fillimit të inkorporojë të gjalpë në 4 herë dhe pastaj gatuaj vetëm një duzinë minuta. A testuar 3 herë me 2 lloje të ndryshme të miellit Unë ende nuk jam i bindur nga kjo metodë e cila i jep një ekonomi sigurisht të lehta dhe me gëzof por as ajër, as se si leshi i përftuar me metodën e konvencionale.
  Varësisht nga preferencat tuaja, punë e para nga mënyra e Reinhart (5 min pushim dhe më pas duke shtuar se gjalpë dhe brumë 8 - 10 min) ose metoda tradicionale.

  Hidh e brumë pjekje në një fletë të mbuluar me letër pergamenë i dehur dhe modeluar atë në një drejtkëndësh afërsisht 15 cm x 20 cm, pak lubrifikoj sipërfaqe dhe mbuluar me filmin e ushqimit ose të vendosura në një qese plastike. Ftoh natës, ose të paktën 4 h.

  La Brioche du Bourgeois - BBA#4 -
  Ditën tjetër, pour e para (e cila nuk duhet të vërtetë kanë të fryra) për punën sipërfaqësore shkujdesshëm miell. Ndarë sipas formën e dëshiruar këtu, unë e zgjodhi për të bërë një kulaç-kreu (1 copë përafërsisht 550g) dhe një brioche Nanterre (5 copë 110g). Fillimi formėsimin nga çdo pjesë në një top.

  • për brioche parisienne

  La Brioche du Bourgeois - BBA#4 -
  Gjalpe një tokë e pasur pak të brioche standard. Shape duke përdorur metodën e dhënë tashmë këtu ose duke ndjekur instruksioneve në këtë video

  • Brioche Nanterre për

  La Brioche du Bourgeois - BBA#4 -
  Gjalpe një tokë e pasur pak të cake 30 inç i gjatë. Formësimin e 5 balls e brumë në vogla bunches dhe vendin e tyre krah për krah në gjatësinë e humus (shih foto).

  Naftës lehtë sipërfaqen e buns, mbuluar lirshëm me film dhe le të rritet 2:00 ushqim 2:30 (ose më shumë para në qoftë se ka qenë kohë të gjatë në frigorifer) ose ndërsa pulpë dhe plotëso 3 / 4 e myk.
  Vezë e rrahur me një prej ari një çikë kripë e furçë të butë dhe të fshirë sipërfaqen e buns, por nuk e le të kandidojë për vezë mbi palët. Le të rritet përsëri për 30 deri në 40 minuta ose deri sa të arrijë brumë krye të myket.

  Ngroh paraprakisht përvëlim th. 6 (180 ° C). Praroj përsëri e buns, shkurtuar në gjatësinë brioche Nanterre me gërshërë zhytur në buzë prarim, përvëlim piqem dhe 25 deri në 30 min (kontrolli i agjentëve të butë lirimin gatimi një kulaç: nga përgjimi fund, duhet të jenë të shëndoshë luginëz tortës duhet të artë për çdo sipërfaqe, duke përfshirë palët). Cool në raft unmould para.

  Ve dhe të pasura në yndyrë, është më e mira e brioche ngrën të njëjtën ditë. Nëse pjesa tjetër, ajo do të përmirësohet pak thekur, riciklohen në një ëmbëlsirë (diplomat buding etj ..) ose në një bi-rrugë për të pjekur në rritje almonds cilat unë jep një recetë të disa ditëve.

  Susan, Unë ju dërgoj brioche tim për yeastspotting!

  Imprimer ce Post Print This Post

  Copyright © 2009 admin

  Ju mund të


  Bi-kulaç mënyrë Cuite bajame briosh

  La Brioche Sweet Love mami ...

  Të KKVKVK # 16 në lupë
 • Translator

 • Sipas mendimit tuaj për këtë blog

  I fundit në Die., 14:04

  Hess: dikush mund të më ndihmojë? Instant miellit atë si pluhur pjekje në SHBA?

  "Sipas mendimit tuaj Leave
 • Çfarë I'm Bërja ...

  Posting cicëroj ...

  Powered by Twitter Tools.

 • TwitterCounter për sandraavital @
 • Canon është shoku im

  Suedisht bajame kek Bakeky e Royal Crown Tortano White Cupcakes w / çokollatë zhardhok këpurdhash mbushje Ww Darka Rolls Blackcurrant byrek Kokosit & Chunks çokollatë Baby ëmbëlsira 2 / 3
  Shiko më shumë photos>
 • Arkiva e

 • Referencat

 • DMBLGIT

  2. Përgjithshëm ngrënshmëri +
  ngrënshmëri
  origjinalitet
 • Online

 • Kush & Ku?


  Technorati Profile
 • Dhurata Idea • TasteSpotting

 • FEEDJIT Live Page Popullaritet

 • PageRank

 • Trouble është Digg prova falë caching nga wp Super Cache!